Oferta edukacyjno-rekrecyjna
KALIGRAFIA
Termin „kaligrafia” pochodzi z greki i oznacza „piękne pisanie”.
To sztuka estetycznego i starannego pisma znana od tysięcy lat. W Polsce kaligrafia aż do 60. XX wieku stanowiła jeden z przedmiotów nauczania początkowego jako doskonała metoda na trenowanie dokładności, skupienia, samodyscypliny i cierpliwości.
Kaligrafia artystyczna pozwala rozwijać kreatywność i pomysłowość. Eleganckie ozdobne pismo możemy wykorzystać na wiele sposobów: ozdabiając prezenty, okazjonalne karty, zaproszenia, albumy zdjęć, dzienniki, kalendarze.
Grupa docelowa:
Klasy 1-3
BYŚKI
Pieczywo obrzędowe było na Kurpiach ważnym elementem obrzędowości wiejskiej Kurpiowszczyzny. Byśki zwane też „stworzunkami” to wypieki związane z okresem od Bożego Narodzenia do Trzech Króli. Robiono je z mąki zmieszanej z wodą, następnie wkładano do wrzątku, a później do pieca i zasuszano. Warto podkreślić, że byśki lepiono z jednego kawałka ciasta. Funkcjonowały jako przedmioty pomocne w obrzędowości i modlitwie Kurpiów o pomyślność świata roślin i zwierząt. Dawniej wierzono, że ich obecność byśków w domu zapewni zdrowie jego mieszkańcom, zagwarantuje hojność natury w gospodarstwie i powodzenie w nowym roku. Im było ich więcej, tym urodzaj i dostatek też miały być większe, więc pieczono je w dużych ilościach. Co ciekawe, pieczywo to nie było zjadane! Stanowiło pamiątkę mijających świąt. W niektórych domach byśki zawieszano na nitce w tzw. świętym kącie, nad ołtarzykiem, gdzie wisiały przez cały rok, do następnych świąt. W innych rodzinach po upieczeniu, figurki dawano dzieciom do zabawy, a później zwierzętom do zjedzenia.
Oferowane przez nas warsztaty z lepienia byśków to przede wszystkim dużo śmiechu, wspólne spotkanie przy stole, trening sensoryki i pomysłowości, której dzieciom naprawdę nie brakuje. Warsztaty odbywają się w klimatycznym salonie zabytkowego Dworku z Brzózek na terenie naszego Skansenu.
Grupa docelowa:
Przedszkolaki
Klasy I-III
Rodziny
KWIATY Z BIBUŁY
Dawniej niekażdego Kurpia było stać na bibułę. Pierwsze kwiaty wykonywano z białej bibuły gładkiej, którą karbowano (marszczono) ręcznie. Najczęściej odtwarzanym kwiatem był nigdyś bujany. Współcześnie na kurpiowskich stołach można już spotkać kolorowe papierowe róże, słoneczniki, chabry, maki, sasanki czy stokrotki. Kwiaty z bibuły pełniły funkcję typowo dekoracyjną. Tworzone z nich bukiety służyły między innymi do ozdobienia w chałupie tzw. kąta świętego - wystawnego domowego ołtarzyka, miejsca modlitwy i kultu. Dawniej kwiaty z bibuły robiły wyłącznie kobiety. Ideą było możliwie najpiękniejsze udekorowanie domu.
Robienie kwiatów z bibuły to przede wszystkim doskonała okazja do wyciszenia, skupienia, odpoczynku i tworzenia własnych kompozycji. Ręcznie wykonane na warsztatach stokrotki mogą być świetnym urodzinowym prezentem i początkiem przygody z kurpiowskim rękodziełem!
Grupa docelowa:
Klasy I-VIII
Seniorzy
Rodziny
KWIATY Z PIÓR
Niegdyś pióra były nieodłączonym elementem życia codziennego wsi. To właśnie z piór robiono pierzyny, poduszki (służące do spania lub symbolizujące majętność rodziny), które każda panna musiała wziąć ze sobą w posagu. Pióra były również swego rodzaju walutą. U kupców żydowskich można było za nie kupić między innymi glansowany papier pakowany w dużych brytach. Sztuka tworzenia kwiatów z piór rozwinęła się na Kurpiach po wojnie. Najczęściej takie kwiaty robione były z piór gęsich, w kolorze naturalnej bieli. Niekiedy wykorzystywano również pióra kogucie - trudniejsze do zdobycia, wymagające zabicia ptaka. Pióra z gęsi podbierało się dwa razy do roku, podskubując żywe zwierzęta. Starannie oddzielano puch. Piór wyskubanych ze skrzydeł gęsi używano również do zamiatania i wygarniania sadzy w kominie. Sprawdzały się również doskonale jako precyzyjne pędzelki. Charakterystyczną cechą pióra gęsiego jest jego kształt przypominający łuk. „Nie ma lepszej zmiotki niż te gęsie” – mawiano na wsi.
Warsztaty robienia kwiatów z piór gęsich to propozycja dla osób szukających czegoś wyjątkowego i unikatowego, a przy okazji odprężającego. Takie kwiaty nie są trudne do wykonania, dają wiele radości i poczucie obcowania z czymś naturalnym, pięknym i przyjemnym.
Grupa docelowa:
Klasy I-VIII
Seniorzy
Rodziny
SPORT
Zajęcia sportowe postanowiliśmy dołączyć do naszej oferty z myślą o przybywających tłumnie wycieczkach zorganizowanych. To nasza odpowiedź na grupy pragnące ruchu, wypoczynku i zabawy na terenie naszego zielonego Skansenu. Przeciąganie liny, skakanie w workach czy bieganie z jajkiem umieszczonym na małej łyżeczce to tylko wybrane propozycje naszej bogatej sportowo-rekreacyjnej oferty.
Grupa docelowa:
Klasy I-VIII
Przedszkolaki
OGNISKO
To wspaniała forma wypoczynku, która łączy w sobie odprężenie, integrację i ewentualny posiłek na świeżym powietrzu. Smak przypiekanej na ogniu kiełbaski, widok palącego się drewna, zapach zieleni… to klimaty iście harcerskie. Ognisko rozpalamy w miejscu malowniczym, z widokiem na Narew i Pisę. Zapewniamy ławki, kijki na kiełbaski, własnoręcznie wykonane ławki i dozór.
Grupa docelowa:
Klasy I-VIII
Młodzież szkół średnich
Studenci
Różne grupy zorganizowane
Rodziny
Seniorzy