Muzeum Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie

ZAPOWIEDŹ. Na wzgórzu nad rzeką

W Nowogrodzie odbędzie się pierwsza edycja ponadregionalnego festiwalu w wielkim formacie pod hasłem "Na wzgórzu nad rzeką". Na pięciu wybranych ścianach przez kilka dni swoje prace będą tworzyć wybitni artyści street artu. Nie zabraknie też iście kurpiowskich atrakcji z udziałem naszego Skansenu.

Festiwal w wielkim formacie "Na wzgórzu, nad rzeką" jest wydarzeniem ponadregionalnym. Główną ideą jest połączenie tradycji z nowoczesnością oraz tradycji i sztuki w wielkim formacie! Organizatorzy zaprosili do współpracy takich artystów street artu jak: Nespoon, Andrejkow, Mona Tusz, S.c. Szyman, SomeArt. Artyści stworzą w Nowogrodzie pięć murali inspirowanych twórczością ludową, Puszczą Zieloną, naturą, ludźmi i tradycją. Z artystami będzie można spotkać się w naszym Skansenie Kurpiowskim im. Adama Chętnika.

Zapraszamy na melanż sztuki i tradycji - spotkania z artystami, biady czyli zapasy kurpiowskie, chór naturalny, gimnastyka słowiańska z Emilią Bartkowską i wiele innych. Poznacie też smak wody pieprzowej, bo będzie i uczta dla ciała. Dołączcie do naszego wydarzenia i doświadczcie magii sztuki w wielkim formacie! - zapraszają organizatorzy.

 

Informacje szczegółowe o artystach:

NeSpoon - artystka, która specjalizuje się w wykorzystywaniu motywu koronki ludowej. W ciągu ostatnich 10 lat tworzyła w prawie 40 krajach w Europie, Australii, Azji, Ameryce, Afryce i Nowej Zelandii. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych . Reprezentowała Polskę na Expo 2020 w Dubaju.

Arkadiusz Andrejkow - absolwent Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Mieszka i tworzy w Sanoku. W 2017 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu "Cichy Memoriał". Był jednym z ambasadorów Województwa Podkarpackiego na Expo 2022 w Dubaju.

Mona Tusz - zrealizowała około 100 murali. W 2019 roku nagrodzona przez Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury za "niezwykłe, poetyckie murale, tworzone w Katowicach, a także za działalność społeczną". W 2020 otrzymała stypendium z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na kontynuację projektu "Przyrodnik".

SC Szyman - jego charakterystyczne prace odnaleźć można na ulicach największych miast w Polsce i Europie. Twórca murali, plakatów, szablonów, wlepek; współzałożyciel Pracowni N22, w której rozwija warsztat sitodrukowy. Jest również kuratorem licznych wystaw, w tym cyklu imprez artystycznych Full Moon Party.

Someart - twórca murali, wlepek, plakatów. W przestrzeni miejskiej działa od 2007 roku. Jego twórczość obejmuje również malarstwo sztalugowe, wielkoformatowe, grafikę komputerową oraz fotografię analogową. Prace artysty prezentowane były w wielu galeriach np. jak: Pure Evil Gallery - Londyn, Microsoft Store NYC Flagship - Nowy Jork.

 

Harmonogram wydarzeń:

19 czerwca - Myszyniec: spotkanie z Nespoon oraz warsztaty z sitodruku, które poprowadzi S.C. Szyman

21 czerwca - Spotkanie z Arkadiuszem Andrejkowem (Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie)

22 czerwca - Warsztaty z kurpiowskich zapasów dzięki projektowi biady. W tym dniu również Koło Przewodników "Kurpie" z Myszyńca oprowadzi chętnych po powstających pracach oraz Nowogrodzie.

23 czerwca - Zajęcia dla kobiet z gimnastyki słowiańskiej prowadzone przez instruktorkę Emilię Bartkowską.

24 czerwca - Prezentacja murali w Skansenie, spacer, następnie spotkanie artystami, podczas którego obecny będzie też Łukasz Radwan - dziennikarz prasowy i telewizyjny, krytyk i promotor sztuki.

24 czerwca - Warsztaty ze śpiewu naturalnego prowadzone przez Konrada Jasińskiego, warsztaty z plecenia wianków prowadzone przez Kasię Ziębę, a muzycznie towarzyszyć będzie Dziad Borowy i Polana Kultury z Orzysza.

W dniu premiery odwiedzą Skansen i Nowogród Koła Gospodyń Wiejskich ze swoimi pysznościami. Będzie można również spróbować starych dań z przepisów spisanych przez Adama Chętnika, które odtworzą szkoły: WETA z Łomży i Zespół Szkół Zawodowych nr 4 im. Adama Chętnika z Ostrołęki.

Organizator i pomysłodawca imprezy: Fundacja Adama Chętnika.
Partnerzy: Skansen Kurpiowski  im. Adama Chętnika w Nowogrodzie, Koło Przewodników "Kurpie" w Myszyńcu.

Wydarzenie odbędzie się 19-24 czerwca br. w Nowogrodzie

Udział w warsztatach, spotkaniach jest bezpłatny. Chętni proszeni są o wcześniejsze zapisy na Facebooku wydarzenia Fundacji Adama Chętnika  - Festiwal w wielkim formacie "Na wzgórzu, nad rzeką".