Rada Muzeum powołana
Mamy powody do świętowania. W piątek 12.05.2023 r. odbyło się pierwsze posiedzenie nowo powołanej Rady Muzeum - Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie. Mieliśmy przyjemność gościć w naszych progach wybitne umysły działające między innymi na rzecz muzealnictwa i ochrony zabytków.
15 maj 2023, 12:08:16
Admin
Podczas spotkania wręczono nominacje, wybrano przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Rady oraz podejmowano szeroką dyskusję nad dalszymi planami rozwoju tego wyjątkowego miejsca.
Goście mieli również okazję podziwiać bujną przyrodę Skansenu i jego zabytki podczas wspólnego spaceru pełnego polemiki.
Muzeum w Nowogrodzie ma szansę być wpisane na światową listę UNESCO.
Potencjał miejsca jest tak duży, że ma szansę na wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tak o skansenie w Nowogrodzie mówi Barbara Werner, członek Rady Muzeum jednocześnie ekspert w zakresie wpisów zabytków na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.
Ten krajobraz, to dziedzictwo jest na pewno na poziomie światowego dziedzictwa i jest to dziedzictwo, które może zyskać, dzięki pracom konserwatorskim, dzięki publikacjom – mówiła Barbara Werner, sekretarz generalny PKN ICOMOS (Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych),
Zbiory etnograficzne, zbiory architektury, zbiory ich wyjątkowego rozlokowania dają nam wyjątkowe świadectwo o bogactwie kulturowym Podlasia, Kurpiów i całej wschodniej Polski - powiedział prof. Jerzy Uścinowicz, kierownik Zakładu Architektury Kultur Lokalnych PB, przew. Międzynarodowej Unii Architektów.Tu powinno być takie centrum, gdzie Kurpie się zjeżdżają, gdzie często szukają swoich korzeni, umacniają swoją tożsamość - podkreślał wielokrotnie prezes Związku Kurpiów Mirosław Grzyb.
W malowniczo położnej skarpie, z której roztacza się widok na Narew i wpadającą do niej Pisę, sto lat temu zakochał się badacz Kurpiowszczyzny, Adam Chętnik. To z jego inicjatywy w 1927 roku w Nowogrodzie w tym miejscu powstał skansen ludowy.
Poniżej prezentujemy skład Rady Muzeum - Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie:
Przewodniczący Bartosz Skaldawski - Zastępca Dyrektora Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Ekspert w zakresie zarządzania dziedzictwem kulturowym i upowszechnianiem wiedzy o zabytkach i ich wartościach. Współautor Krajowego Programu Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Autor i współautor wielu publikacji z zakresu ochrony materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Wiceprzewodniczący Grzegorz Palka - burmistrz Nowogrodu
Pozostali członkowie:
Sławomir Zgrzywa - historyk i samorządowiec, były wojewoda podlaski i marszałek województwa podlaskiego;
Barbara Maria Werner - Sekretarz Generalny PKN ICOMOS (Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych), ekspert w zakresie wpisów zabytków na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO, wykładowca na Wydziale Architektury Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie.
Adam Walicki - Prezes Instytutu Kronenberga – Fundacja Przyszłości Obszarów Chronionych. Współzałożyciel WSFiZ w Białymstoku oraz wykładowca marketingu na studiach podyplomowych i studiach MBA.
Dorota Łapiak - Dyrektor Muzeum Rolnictwa im. księdza Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu;
Marek Olbryś - Wicemarszałek Województwa Podlaskiego;
Agata Puchalska - Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego;
Jacek Chętnik - Wnuk Adama Chętnika, prawnik, ekspert ds. ochrony dziedzictwa kulturowego, członek organizacji naukowych i społecznych , członek zarządu Fundacji Adama Chętnika.
Mirosław Grzyb - Prezes Związku Kurpiów;
prof. Jerzy Uścinowicz - Kierownik Zakładu Architektury Kultur Lokalnych na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej, Przewodniczący Komisji Architektury Sakralnej UIA (Międzynarodowej Unii Architektów). Wydział Architektury Politechniki Białostockiej.
Sekretarzem Rady została Daria Deptuła, kierownik Działu Edukacji i Upowszechniania naszego Muzeum.