Muzeum Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie

Niedziela świętego Rocha

„Niedziela św. Rocha” to wydarzenie, które rokrocznie napawa nas wielkim optymizmem i motywacją do dalszego działania. Kurpiowski festyn rodzinny połączony z prezentacją rękodzieła ludowego, warsztatami i zabawą na świeżym powietrzu wpisał się na stałe w kalendarz największych imprez plenerowych w regionie. W sierpniu 2022 roku zorganizowany został po raz pierwszy jako samodzielna instytucja kultury prowadzona przez Województwo Podlaskie.

Niedziela św. Rocha to wzdarzenie którego celem jest przede wszystkim ukazanie wielkiego bogactwa żywej kultury kurpiowskiej. W nasze skansenowe progi zaprosiliśmy wybitnych twórców kurpiowskiej wycinanki, koronki, rzeźby, tradycyjnej obróbki bursztynu, regionalnych wypieków obrzędowych czy garncarstwa.

W 2022 r. Po raz pierwszy w Skansenie odbyły się otwarte kurpiowskie spotkania śpiewacze z udziałem mistrzów. Usłyszeliśmy grupy śpiewacze mężczyzn i kobiet z Myszyńca, Zawad, Zbójnej i Nowogrodu. Tradycyjnym przyśpiewkom towarzyszyły pokazy wspinania się na drzewa bartne przy pomocy leziwa. Prowadzili je członkowie Bractwa Bartnego Fratrum Mellicidarum z Augustowa.

Na scenie głównej wystąpiły zespoły prezentujące żywą muzykę instrumentalną i repertuar nawiązujący do folkloru. Kunszt kurpiowski pokazali Zespół Folklorystyczny „Kurpianka” z Kadzidła i Kapela Kurpiowska Gminy Łomża. W geście solidarności z naszymi wschodnimi sąsiadami wystąpił Ukraiński Zespół Folklorystyczny „Dobryna”. Gormkie brawa otrzymali również uczestnicy szkoły tradycji prowadzonej przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Nowogrodzie. Gościem głównym był Adam Strug, który wspólnie z zespołem instrumentalistów zaprezentował autorski program.

Tuż obok głównej sceny znajdowała się wystawa zdjęć, na których można było zobaczyć między innymi pracownię Bolesława Olbrysia – jednego z ostatnich budowniczych instrumentów ludowych na Kurpiach, dziadka obecnego wicemarszałka Województwa Podlaskiego Marka Olbrysia.

Tło muzyczne wydarzenia stanowili również muzykanci swobodnie grający między stoiskami. Skoczne oberki i kołyszące okrąglaki grali na harmoniach pedałowych między innymi Ryszard Maniurski, Grzegorz Chorążewicz i Dawid Sutkowski. W składzie tradycyjnym nawiązującym do muzyki kurpiowskiej XIX wieku zaprezentowała się kapela Miód na Serce.

Festyn przeszedł do historii jako święto kultury kurpiowskiej i hołd oddany Kurpiowszczyźnie. Był też obliczem wielkiej nadziei, z jaką nasz Skansen wszedł w nowy etap funkcjonowania pod skrzydłami Województwa Podlaskiego.