Muzeum Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie

Na Kurpiowską nutę!

Spotkania z ciekawymi ludźmi, opowieści o kulturze Kurpiowskiej, pokaz dawnych instrumentów, integracja młodzieży przy ognisku, wreszcie koncert i potańcówka kurpiowska z prawdziwego zdarzenia - to tylko wycinek atrakcji, które czekały na uczestników trwającego trzy dni projektu pt. "Na Kurpiowską nutę".
"Na Kurpiowską nutę" to nazwa warsztatów instrumentalnych dla młodych kurpiowskich muzykantów ludowych. Program wydarzenia dopełniony został szeregiem atrakcji, aby młodzież miała okazję nie tylko nauczyć się nowych tradycyjnych melodii Puszczy Zielonej, ale również integrować się i odpoczywać.
 
Wśród gości specjalnych zaproszonych na wtorkowe ognisko muzyczne był Witold Kuczyński - jeden z najwybitniejszych współczesnych regionalistów Kurpiowszczyzny. Opowiadał o gawędzie kurpiowskiej, dawnych zwyczajach Puszczy Zielonej oraz charakterystycznych cechach wyjątkowego kurpiowskiego śpiewu. Pokazał też instrumenty, których próżno szukać w sklepach muzycznych.
 
O swojej pasji do pszczół i muzyki tradycyjnej opowiadała Agnieszka Zielewicz prowadząca swój autorski projekt "Leśna pracownia" skierowany do miłośników przyrody.
Spotkanie przy ognisku było również doskonałą okazją do zaprezentowania instrumentów ludowych będących w zbiorach Muzeum - Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie.
 
Warsztaty instrumentalne prowadzili muzycy pracujący na co dzień pracujący z młodzieżą kurpiowską: Magda Golon, Karol Samsel, Marcin Drabik i Paweł Dąbkowski. Kulminacją muzyczną projektu "Na Kurpiowską nutę" był koncert zorganizowany w gościnnych progach Restauracji Wiszące Ogrody nad Narwią dopełniony kurpiowską potańcówką z prawdziwego zdarzenia. Do tańca zagrała kapela Miód na Serce. Muzycy chętnie dzielili się sceną z młodymi uczestnikami warsztatów.
 
Program wydarzenia zakładał również pływanie gondolą, basen i czas na indywidualne ćwiczenia. Plan został wykonany w 100%, młodzi muzykanci spontanicznie wykonali też repertuar na łomżyńskiej starówce oraz pod wiatą znanej łomżyńskiej Restauracji "Na Farnej".
 
Wydarzenie zakończyło się uroczystym pożegnaniem z udziałem burmistrza Nowogrodu. Grzegorz Palka podziękował organizatorom, instruktorom oraz uczestnikom i ich rodzicom za trud włożony w przygotowanie programu. Wyraził też nadzieję na kolejne edycje warsztatów.
Organizatorem projektu "Na kurpiowską nutę" był reprezentowany przez Janusza Pawlaka Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w partnerstwie z Gminą Nowogród i naszym Skansenem.
Za wyborną ogniskową kuchnię i gościnność dziękujemy Restauracji Wiszące ogrody nad Narwią.
fot. D.D/P.D./NIKIDW

Fotogaleria