Muzeum Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie

EtnoWakacje!

W dniach 10-14 lipca 2023 r. w naszych skansenowych progach odbywały się EtnoWakacje. Letni aktywny wypoczynek dzieci zorganizował Związek Kurpiów, zapraszając nas do współpracy i partnerstwa.
W programie wydarzenia znalazły się między innymi warsztaty z twórczyniami ludowymi Elżbietą Prusaczyk i Krystyną Łaszczych. Dzieci mogły zwiedzić zabytkowe wnętrza muzealnych chałup, dowiedzieć się szczegółów dotyczących życia na Kurpiach. Ponawały również kulturę Kurpiowszczyzny i charakterystyczny dialekt kurpiowski.

Gościem specjalnym EtnoWakacji byli również bartnicy. Dzięki tym spotkaniom dzieci poznawały tradycje pszczelarskie na Kurpiach. Robiły też powrozy i spróbowały bartniczej wspinaczki na sosny. Mogły też posmakować miodu na liściu kapusty, poza tym lepiły byśki z pieczywa obrzędowego, szydełkowały. Każdy dzień rozpoczynał się wspólnym śniadaniem i omawianiem planu zajęć. To pierwsza taka inicjatywa podejmowana wspólnie ze Związkiem Kurpiów. Obie strony uznały kontynuowanie współpracy za zasadne.

Fotogaleria