Muzeum Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie

DEKLARACJA DOSTEPNOŚCI MUZEUM -SKANSENU KURPIOWSKIEGO IM. ADAMA CHETNIKA W NOWOGRODZIE

DEKLARACJA DOSTEPNOŚCI STRONY INTERNETOWEJ MUZEUM -SKANSEN KURPIOWSKI IM. ADAMA CHETNIKA W NOWOGRODZIE

Muzeum-Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie zobowiązuje się zapewnić dostęp do strony internetowej http://www.skansenkurpiowski.pl/ zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 roku o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do w/w strony.

•    Data publikacji strony internetowej: 25.05.2023
•    Data ostatniej aktualizacji strony internetowej, po dokonaniu istotnej zmiany jej zawartości: strona jest aktualizowana na bieżąco


STATUT POD WZGLĘDEM ZGODNOŚĆI Z USTAWĄ

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączne wymienionych poniżej.:

•    filmy nie posiadają napisów dla osób niesłyszących i głuchych;
•    obrazki posiadają tekst alternatywny .
Zapewnienie dostępności tej funkcji oznacza bardzo wysokie koszty, które oceniliśmy jako „nadmierne obciążenie” opisane w ustawie o dostępności cyfrowej
•    zdjęcia i treści posiadają opis alternatywny
•    w niektórych miejscach brakuje oznaczenia języków
•    pomiędzy poszczególnymi elementami jest zapewniony wystarczający kontrast
•    Nie ma możliwości zatrzymania slidera – na którym prezentowane są treści na stronie głównej

UŁATWIENIA NA STRONIE: skrót do muzealnego profilu Facebook, informator gminy Łomża, mapa serwisu, ustawianie trybu jasnego/ciemnego strony internetowej, zmiana wielkości fontów, wyszukiwarka

W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt na maila: Adrian Żebrowski, e-mail: przewodnik2@skansenkurpiowski.pl, telefon 86 217 55 62. Każdy ma prawo zgłosić swoje uwagi odnoszące się do dostępności , żądać zapewnienia dostępności cyfrowej internetowej lub aplikacji mobilnej, a także wnioskować o udostępnienie niedostępnej informacji w satysfakcjonującej go formie .
Każde żądanie powinno składać się z danych kontaktowych osoby zgłaszającej, wskazanie problemu oraz formy udostepnienia informacji znajdującej się na stronie .
Rozpatrzenie każdego zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie po wpłynięciu, bądź najpóźniej w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności nie jest możliwe nastąpi najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty wpłynięcia wniosku. Gdy dana jednostka odmówi zapewnienia dostępności lub innego alternatywnego dostępu do informacji, wnioskujący może złożyć skargę dotycząco zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej. W przypadku braku pomocy z strony jednostki publicznej można złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich ( RPO ).

 

DOSTĘPNOŚĆ ARCHITEKTONICZNA
Muzeum-Skansen Kurpiowski im. Adam Chętnika w Nowogrodzie ul. Zamkowa 25, 18-414 Nowogród

 

PARKING

Parking znajduje się po prawej stronie od wjazdu na teren Skansenu przy ulicy Zamkowej 25, 18-414 Nowogród.  Brak zarówno znaków pionowych (znak D-18a z tabliczką T-29) jak i wykonania odpowiednich oznaczeń poziomych takich jak "niebieska koperta" (znak P-20).


WEJŚCIE

Do Muzeum prowadzi wejście główne prowadzące wprost do XIX wiecznego,  Dworku ze wsi Brzózki w którym obecnie znajduje się biuro, kasa biletowa oraz sklepik z pamiątkami. Ze względu na zabytkowy charakter obiektu dostępność do niego jest ograniczona. Wejście poprzedzają trzy kamienne schodki oraz wysoki próg.  W przypadku osób z niepełnosprawnościami po wcześniejszym uzgodnieniu jest możliwość wejścia na teren Skansenu od strony rzeki. Pozwala to pominąć zejście kamiennymi schodami liczącymi ok. 120 stopni.

Na teren Skansenu oraz do wszystkich udostępnianych pomieszczeń można wejść z psem asystującym, psem przewodnikiem.
W Muzeum nie ma pętli indukcyjnych.

Po wcześniejszym uzgodnieniu możliwy jest kontakt z pracownikiem – Adrianem Żebrowskim posługującej się językiem migowym na poziomie podstawowym.

Na terenie Skansenu nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.

Nad wejściami nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące.

 

TEREN SKANSENU

Muzeum składa się z zespołu obiektów dużej i małej architektury oraz przestrzeni parkowo-rekreacyjnej. Na teren obiektu można wejść z psem asystującym, psem przewodnikiem. Osoby o szczególnych potrzebach mogą zwiedzać Muzeum z opiekunem, asystentem. Wejścia do większości obiektów posiadają co najmniej jeden stopień (schody drewniane bądź kamienne o nierównych krawędziach i różnej wysokości). Wnętrza chałup posiadają progi drewniane umiejscowione pomiędzy pomieszczeniami ekspozycyjnymi o różnej wysokości. Wewnątrz obiektów może panować półmrok będący przyczyną  uniemożliwiająco dokładne zwiedzanie.

Teren Skansenu oraz rozmieszczenie obiektów jest nieregularne. Skansen położony jest na wysokiej skarpie. Ciągi komunikacyjne stanowią kamienne schody, stroma ścieżka o podłożu glinianym prowadząca na dolną część skansenu za budynkiem biurowym oraz piaszczyste ścieżki różnej szerokości o nierównej nawierzchni. część budynków znajduje się na pagórkach bądź wzniesieniach. Na terenie nie ma windy, platform przy schodkowych ani podnośników. Z górnej części Skansenu, gdzie znajduje się kasa biletowa, do  dolnej części mieszczącej znaczną cześć wystawy stałej, prowadzą schody kamienne wzniesione ze 120 stopni.
 

 

TOALETA

Toaleta znajduje się w górnej części Skansenu. Umiejscowiona jest pod tarasem zabytkowego dworu ze wsi Brzózki. Nie jest ona przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami. Barierę stanowią 3 stopniowe schody, wąskie drzwi i przejścia oraz drewniany próg. W toalecie nie ma wydzielonego pomieszczenia, przystosowanego dla osób ze szczególnymi potrzebami oraz przewijaka.

 

OBIEKTY UDOSTĘPNIONE DLA ZWIEDZAJĄCYCH Z UWZGLĘDNIENIEM GŁÓWNYCH BARIER


CHAŁUPA Z WSI BARANOWO
a)    wejście do budynku - ganek, wysoki drewniany próg
b)    wnętrze budynku – podłogi drewniane , wysokie progi pomiędzy sienią a poszczególnymi pomieszczeniami,

MŁYN Z WSI DOBRYLAS
a)    wejście do budynku – trap wzmocniony poziomymi szprosami
b)    wnętrze budynku – brak progów, panuje półmrok

KUŹNIA ZE WSI ZALAS  
a)    wejście do budynku – kamienny schodek o nie równych krawędziach oraz wysokości, drewniany wysoki próg
b)    wnętrze budynku – podłoga (polepa gliniana)

OLEJARNIA ZE WSI WITOWY MOST
a)    wejście do budynku – jednostopniowy drewniany schodek , wysoki drewniany próg
b)    wnętrze budynku – podłoga (polepa gliniana)

CHAŁUPA ZE WSI GAWRYCHY
a)    wejście do budynku – jednostopniowy kamienny schodek o nie równych krawędziach oraz wysokości, drewniany próg
b)    wnętrze budynku – podłoga drewniana, wysokie progi pomiędzy sienią a poszczególnymi pomieszczeniami

SPICHLERZ ZE WSI DYLEWO
a)    wejście do budynku – pięcio stopniowe drewniane schody, drewniany próg
b)    wnętrze budynku – podłoga drewniana, brak progów

SPICHLERZ ZE WSI KADZIDŁO
a)    wejście do budynku – sześcio stopniowe drewniane schody, drewniany próg
b)    wnętrze budynku – podłoga drewniana, brak progów

CHAŁUPA ZE WSI KADZIDŁO
a)    wejście do budynku – chałupa usadowiona na wzniesieniu do której prowadzą sześciostopniowe schody. Bezpośrednio do obiektu prowadzą trzy stopniowe drewniane schody oraz drewniany próg
b)    wnętrze budynku – podłoga drewniana , wysokie progi pomiędzy sienią a poszczególnymi pomieszczeniami

CHAŁUPA ZE WSI STARY MYSZYNIEC
a)    wejście do budynku - chałupa usadowiona na wzniesieniu do której prowadzą ośmiostopniowe schody. Bezpośrednio do obiektu przynależą trzystopniowe drewniane schody oraz drewniany próg
b)    wnętrze budynku – podłoga drewniana , wysokie progi pomiędzy sienią a poszczególnymi pomieszczeniami

STODOŁA ZE WSI WEJDO
a)    wejście do budynku – brak schodów, drewniany próg
b)    wnętrze budynku – podłoga polepa gliniana, drewniany próg oddzielający klepisko od sąsieku

SPICHLERZ ZE WSI PIĄTKOWIZNA
a)    wejście do budynku - spichlerz usadowiony na wzniesieniu do którego prowadzą pięciostopniowe schody. Bezpośrednio do obiektu przynależą trzystopniowe drewniane schodki oraz drewniany próg
b)    wnętrze budynku – podłoga drewniana, brak progów

LEŚNICZÓWKA
a)    wejście do budynku – obiekt usadowiony na wzniesieniu , jednostopniowy drewniany schodek , ganek , próg drewniany
b)    wnętrze budynku – podłoga drewniana , progi drewniane pomiędzy sienią a poszczególnymi pomieszczeniami

BUDYNEK ADMINISTRACYJNY DWOREK Z WSI BRZÓZKI

a)    wejście do budynku – trzystopniowe kamienne schody  o nie równych krawędziach oraz wysokości , drewniany próg
b)    wnętrze budynku - podłoga drewniana, progi drewniane pomiędzy pomieszczeniami administracyjnymi


Pozostałe obiekty znajdujące się na terenie Muzeum dostępne są dla zwiedzających wyłącznie z zewnątrz.
Sezon turystyczny dla osób odwiedzających skansen rozpoczyna się każdego roku od niedzieli palmowej i trwa do końca października. Przede wszystkim ze względu na położenie w okresie zimowym skansen nie oferuje podstawowych usług turystycznych.

Dodatkowe informacje dotyczące pobytu osób z niepełnosprawnościami w Muzeum -Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika można uzyskać u koordynatora ds. dostępności pana Adriana Żebrowskiego, adres e-mail przewodnik2@skansenkurpiowski.pl
 

 

Załączniki